Obavijest o pokretanju izbora za članove Školskog odbora

18. rujna 2017. godine održana je 1. konstituirajuća sjednica aktualnog saziva Školskog odbora kojima mandat istječe 17. rujna 2021. godine.

Ovim putem Vas obavještavam da Osnovna škola „Dr. Stjepan Ilijašević“ Oriovac u skladu sa zakonskim odredbama i odredbama Statuta škole, pokreće postupak izbora, odnosno imenovanja članova novog saziva Školskog odbora.

Sukladno čl. 119. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09., 92/10., 105/10., 90/11., 5/12., 16/12., 86/12., 126/12., 94/13., 152/14., 07/17., 68/18, 89/19 i 64/20) i čl. 28. Statuta naše Škole, Školski odbor ima sedam članova, od kojih tri člana imenuje osnivač (Brodsko-posavska županija), Vijeće roditelja jednog člana, Učiteljsko vijeće dva člana, dok Skup radnika imenuje jednog člana - predstavnika radnika u Školskom odboru.

Što se tiče predstavnika radnika, njega bira i razrješuje radničko vijeće, a ako radničko vijeće nije utemeljeno, imenuju ga i opozivaju radnici neposrednim i tajnim glasovanjem, na način propisan Zakonom o radu (NN 93/14, 127/17 i 98/19) za izbor radničkog vijeća koje ima samo jednog člana., primjenjujući pritom odredbe Pravilnika o postupku izbora radničkog vijeća (NN 03/16, 52/17 i 138/20).

Imenovanje preostalih članova iz reda Učiteljskog Vijeća i Vijeća roditelja odradit će se na predstojećim sjednicama tih tijela. Isto tako će prema osnivaču (Brodsko- posavskoj županiji) biti upućen dopis s obaviješću da se mandat aktualnog saziva Školskog odbora bliži kraju, uz istovremeni zahtjev da osnivač (Brodsko-posavska županija) na vrijeme imenuje tri člana na temelju zakonskih ovlaštenja.

Postupak izbora predstavnika radnika u Školski odbor pokreće se podnošenjem prijedloga za izbor predstavnika radnika u Školski odbor. Prijedlog se podnosi poslodavcu u pisanom obliku te ga može podnijeti sindikat i/ili najmanje skupina od 20% radnika škole i ističe se na oglasnoj ploči škole. Ako prijedlog podnosi skupina radnika prilog prijedlogu mora sadržavati popis radnika s njihovim osobnim podacima (ime i prezime) i vlastoručni potpis.

Kratki hodogram uz isticanje rokova:

1. Izbor članova izbornog odbora i izbor predstavnika radnika u Školskom odboru škole

1. predlagatelj (sindikat i/ili najmanje skupina od 20% radnika škole) je ovlašten sazvati Skup radnika najranije u roku od 15 dana od dana objave prijedloga za izbor predstavnika radnika u Školski odbor,
  2. na skupu radnika predlagatelj izabire članove Izbornog odbora za predstavnika radnika u Školski odbor
  3. izborni odbor donosi Odluku o provođenju izbora za predstavnika radnika u školski odbor u roku od pet radnih dana od dana imenovanja izbornog odbora na Skupu radnika,
  4. nakon donošenja Odluke o provođenju izbora za predstavnika radnika u Školski odbor u roku od narednih pet radnih dana podnosi se Izbornom odboru lista kandidata koja moja sadržavati ime, prezime, oib kandidata, te izjavu kandidata o pristanku na uvrštenje u Listu kandidata.
  5. provođenje izbora- izborni odbor donosi odluku o vremenu i mjestu provođenja izbora,
  6. Objavljivanje rezultata izbora predstavnika radnika u Školski odbor na oglasnoj ploči po proteku roka od tri radna dana za podnošenje prigovora o nepravilnostima u izbornom postupku.

2. Konstituiranje Školskog odbora

1. Kandidat koji je izabran od strane skupa radnika za koji su provedeni izbori (pod 1) imenuje se kao član Školskog odbora iz redova radnika uz druge članove izabranih ovlaštenih dijela (Učiteljsko vijeće, Vijeće roditelja, Osnivač).

U Slavonskom Brodu 24. svibnja 2021. godine.

SINDIKALNA POVJERENICA:

Terezija Ferić

objavio: Ankica Novaković   datum: 24. 5. 2021.