Prostorno djelovanje boja

U osmim razredima kroz likovni zadatak-Prostorno djelovanje boja- u skupnim radovima od 9 (8a i 8b)te 12 učenika stvarali smo na specifičan način - tako da je slika podjeljena na dijelove, a učenici su morali voditi brigu o motivu koji je često podjeljen između više učenika, koloritu i teksturama koje se nastavljaju.

Motivacija-inspiracija za stvaralaštvo bile su   vrlo kompleksne i poznate slike

VINCENT VAN GOGH-ZVJEZDANO NEBO

i ZVJEZDANA NOĆ NA ROHNI

1889g. ulje na platnu, nalazi su MOMa-Muzej suvremene umjetnosti u New York-u

Ova je slika nastala tijekom umjetnikova boravka u  umobolnici u Saint Remyju.

Datirana je na lipanj 1889g., mjesec dana nakon što je stigao i 13 mjeseci prije samoubojstva. Umjetnik je napisao svome bratu Theu " Moja me kukavna bolest tjera da radim s nijemim bijesom,veoma polako , ali od jutra do  mraka... Vjerujem da će mi to pomoći da ozdravim."

Slika prikazuje seoski pejsaž noću, s brežuljcima u pozdini. To nije tiha mirna noć, već je prizor uznemirenog treperenja elemenata prirode i ljudskog  svijeta,  dok se selo  pruža prema nebu uz spiralne i zapletene pokrete.

Jednostavna kompozicija usredotočena je na odnos između okomitih linija čempresa  i zvonika  i snažnih izvijenih  poteza kistom koji, pojačavajući ritam slijeva na desni, nanose snažan i dinamičan   udarac liniji obzora.

Prava izražajna snaga  kompozicije  proizlazi iz  boje-  čiste i snažne, s neočekivanom svijetložutom koja naglašava hladnoću plave.

Kompozicija slike je otvorena.

Noćno nebo zauzima 2/3slike, a preostala trećina je  posvećena pesjažu.

Nebo i zemlja povezani su čempresima koji se uzdižu. u sredin neba je veliki kružni vrtlog boje. Zbog svoje veličine i  istaknutog mjesta, taj veliki vrtlog postaje središnjim motivom kompozicije. Oblik vrtloga podjeća na taoistički krug, sastavljen od 2 suzolika dijela - pozitvnog i svijetlijeg yanga i tamnijeg i negativnijeg yina, koji utječe na sudbinu.

"Stablo čempresa lijepo je jer ima  linije i proporcije egipatskog obeliska." napisao je umjetnik.

Mjesečev srp okrenut je prema gornjem lijevom kutu, žute je boje , okružen svijetložutim krugom .

U narodu bi ovaj tip mjeseca značio skoru katastrofu. Kod Van Gogha, koji nije bio simbolistički slikar, kombinacija simbola  različitih kultura  daje slici snagu drame i nesigurnosti.

Čitavo područje neba opsesivno je ispunjeno  zakrivljenim linijama boje. Nizovi kratkih, debelih, neprekinutih poteza bojom pokreću površinu. Tamnije su linije uglavnom neprekinute. Nihova promjena smjera vodi oko  u vrtlog tame i noći koji stvara auru tjeskobe i pritiska.

Poetski sjaj  zvijezda , određen svijetlijim bojama, razvija se u mahnito i neprekidno pulsiranje.

Također, opsjednutost  sa svjetlom u baršunastoj tami, prepoznato kao znak potencijalne uznemirenosti  stanja duha  umjetnika, na slici "Stary nights over  the Rohne-1888.", stupovi svjetlosti  sipaju toplo svjetlo na  zemlju i vodu.

Van Gogh , uvijek u strahu protraćivanja  Božije sveprisutnosti na Zemlji, iako ne izrazito religoizan, ipak kroz  djela poput ovih Nocturna- noćnih pejsaža, iskazuje tu nebesku veličinu.

U nadi da će ova iznimna djela, stvorena u kvalitetnoj suradnji   učenika i učiteljice  dugo krasiti zidove naše škole

učiteljica LK Alena Martinović Mileusnić

VIIIb razred- Zvjezdana noc na Rohni

VIII k

objavio: Ivan Pehar   datum: 12. 12. 2019.