LIK 2020-natjecanje iz Likovne kulture

Ovogodišnja tema- poticaj likovnih radova za učenike od 5. do 8. razreda bila je UMJETNOST I ČOVJEK, a podtema Kad bi spomenici pričali a legende oživjele.

Likovna tehnika izrade radova  je crtež tušem, perom i kistom ili digitalni crtež. Učenici su trebali izraditi strip s naslovom i slikama  (šest do osam kadrova). Tekst je trebao biti sastavni dio stripa. Sadržaj i tekst stripa trebalo je planirati na temu spomenika kulturno-umjetničke baštine i legendi.

Zadaci učenika bili su :

• povezivanje odgojnog cilja s izabranim ključnim pojmovima likovnog jezika
  • povezivanje istraživanja teme-poticaja Umjetnost i čovjek i podteme Kada bi spomenici pričali, a legende oživjele s jednom ili više međupredmetnih tema i i nastavnih predmeta (korelacija)
  • senzibiliziranje učenika za očuvanje materijalne i nematerijalne kulturne baštine
  • uporaba aplikacije za crtanje i ilustraciju na tabletu

Iako se školsko natjecanje održalo u veljači i školsko povjerenstvo odabralo 4 najkvalitenija rada, na županijsku smotru likovnih radova, morali smo čekati sve do rujna, naravno zbog epidemiološke situacije u zemlji.

Na smotru se prijavio 17 škola sa po 4 rada koliko je bilo dozvoljeno.

Na našoj školi najkvaliteniji su bili radovi Ane Vlk, 8b, Josipa Andrića 5k, Adama Matoka 6k i Tamare Šoštarić 8a.

Motivacija za strip   je bila legenda o slici-"Veni cornaberis!-Dođi,bit ćeš okrunjena" koja se nalazi na svetištu Majke Božje  na ebo uznesene na Kloštru , prema kojoj su Turci odnijeli u Bosnu na Motajicu sliku , a ona se sama vratila u Kloštar i tako nekoliko puta.Na mjestu gdje je prelazila vodu Savu čuje se zvuk zvona, a na planini se vidi trag u šumi.Po tome se slika postala čudotvorna.U Oriovcu je inspiracija bila turska česma u parku i priče koje su se mogle dešavati u njezinoj sjeni.

Tri rada izabrana su za virtualnu županijsku  izložbu- rad Josipa Andrića, Adama Matoka i  Ane Vlk.Radovi su pohvaljeni za odličnu priču i dinamičnu radnju.

Za državnu izložbu predloženi su sljedeći radovi:

R.br.

Ime i prezime učenika

Razred

Mentor

1.

OŠ „Vjekoslav Klaić“, Garčin

Ena Ražek

Josipa Čeliković

2.

OŠ „Vladimir Nazor“, Slavonski Brod

Mia Vrkljan

Snježana Vidaković

3.

OŠ „Ljudevit Gaj“ Lužani

Anja Vračić

Alena Martinović Mileusnić

Županijska izložba se može pogledati na https://www.artsteps.com/view/5f6cedc994176c6a4bd4c54c

Čestitam svim učesnicima , u nadi da ih je ovo istraživanje i stvaranje potaklo da cijene i istražuju zavičajnu baštinu , da uoče da su stvaralački dometi izazovni i lijepi,puno traže a puno i daju.

Naime , djelo je uvijek nagrada ili kazna za način na koji si radio.

U prilogu pogledajte zanimljive stripove koje su stvorile naše kreativne nade u suradnji s učiteljicom LK.

učiteljica LK

Alena Martinović Mileusnić

Rad Josipa Andrica, 5k

Rad Adama Matoka,7k

Rad Ane Vlk, 8b

Rad Tamare Sostaric,8a

Ucenici sada pohadjaju 6,8 i prvi srednje
Jer je zapocela nova skolska godina.

objavio: Ivan Pehar   datum: 1. 10. 2020.