ŽUPANIJSKA IZLOŽBA LIKOVNIH RADOVA UČENIKA OŠ LIK-2015

TEMA/POTICAJ  ”POSLJEDNJA ZAGONETKA”

Već  17. puta u “šarenoj školi “  OŠ Ivana Brlić Mažuranić u Sl.Brodu  27.veljače, održala se Županijska izložba /natjecanje  iz područja vizualnih umjetnosti  i dizajna učenika od V-VIII razreda.

Ovogodišnji izuzetno zahtjevan zadatak inspiriran je razdobljem Pop-arta  u umjetnosti, te  djelom  umjetnika Roya Lichtensteina koji   kroz svoje slike tematizira svijet potrošačkog društva, koristi se likovnim rječnikom medija poput reklama i stripova, a radove reducira na osnovne boje i  rastere. Povećava kadrove stripa do monumentalnih dimenzija ističući time , često ironičnim tekstovima , njihovu banalnost.

Tema /poticaj svakog rada je Posljednja zagonetka koju trebamo  otkriti kroz  ključne pojmove : mimesis ( oponašanje prirode), konstrukciju i dekonstrukciju, te optičku iluziju.

Dakle, ovo je bila  stvarna misaona zagonetka za ostvariti, uz naravno veliku vještinu slikanja i kvalitetnu tehničku izvedbu rada.

Na školskom natjecanju 30.siječnja  sudjelovalo je 11 učenika  koji su  kreativno stvarali od 8-13 h.

Pet radova je po izboru školskog povjeranstva (učiteljice RN Ljubica Milašin i Julijana Kolundžić, te učiteljica LK A.M.M) ostvarilo plasman na Županijsku  smotru. To su radovi učenik/ca B.M(VIIa)

M.Š. I M.O.(VIIk), M.B. I T.K.(VIIIk).

Županijsko prosudbeno povjerenstvo predvođeno vrsnim likovnim pedagozima :  predsjednicom , gđom Š.Jugović (učiteljica LK i voditeljica Županijskog vijeća učitelja LK), akademskom slikaricom S.Bošnjak i gosp. Branimirom Pešutom , ravnateljem Galerije umjetnina grada Sl.Broda od naših predloženih 5 prihvatili su 3 rada za Županijsku izložbu.To su M.Š. (VIIk), M.B. I T.K.(VIIIk).

Čestitam učenicama na kreativnom ostvarenju  , strpljenju i  trudu  koji su uložile u ovo djelo. Neka ovo bude samo jedna od izložbi na kojoj sudjeluju (jer nije im prva).

Na izložbu je pristiglo ukupno  175 radova ,  a 46 ih je izabrano za županijsku  izložbu; od čega je 10 predloženo za državnu smotru što ovaj puta nismo ostvarili.

U prilogu pogledajte kako je to izgledalo u petak   i  uspješno odgonetnite zagonetke.

“U svemu možeš vidjeti samo ono što nosiš u sebi.!” S.Vuličević, aked.slikar

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 3. 3. 2015.