Povijest škole

Centralna Osnovna škola u Oriovcu osnovana je 28. travnja 1961. godine za sela i naselja Brodski Stupnik, Stari Slatinik, Gornji Andrijevci, Rižino polje, Jelik i Lovčić. Tada je u svom sastavu imala i područna odjeljenja Brodski Stupnik, Stari Slatinik, Gornji Andrijevci, „Rižino polje“, „Jelik“ i Lovčić. Odluku o osnivanju donio je narodni odbor općine Oriovac.

Od 1.rujna 1968. godine PŠ Slavonski Kobaš s odjeljenjima od 1. do 8. razreda je u sastavu OŠ Oriovac na temelju odluke od 5. srpnja 1968. godine koju je donijela Skupština općine o mreži osnovnih škola na području općine Slavonski Brod, a u sastavu Osnovne škole pored navedenih nalaze se kao područne škole još i PŠ Lovčić s odjeljenjem od 1. do 4. razreda i PŠ Živike s odjeljenjem od 1. do 4. razreda.

OŠ Oriovac preseljena je od 1980. godine na novu adresu - Frankopanska 97, a od 1990. nosi ime dr. Stjepana Ilijaševića.

Stjepan Ilijašević rodio se u  Oriovcu 1. siječnja 1814., a umro je u Varaždinu 3. siječnja 1903. godine. Gimnaziju je završio u Požegi, filozofiju u Zagrebu, a teologiju s doktoratom u Budimpešti. Napisao je prvo pedagoško djelo za odgajanje djece na hrvatskom jeziku izdano 1850. u Zagrebu pod nazivom Obuka malenih.

Stjepan Ilijašević govori o velikoj vrijednosti učiteljskog poziva i odgajateljskog rada, pri tome misli na svećenike, učitelje i roditelje. Ističe da je potrebna volja i odgovarajuća znanja za taj posao. Opisujući učitelja, navodi više zadataka u njegovu radu. Učitelj bi trebao rasvijetliti dječji um, treba biti zaljubljen u svoj posao i trpeljiv prema djeci. Učitelj bi svojim ponašanjem trebao biti uzor, biti vedre i blage naravi. Trebao bi se stalno obrazovati, učenike odgajati u ljubavi prema Bogu, sudjelovati u cjelokupnom životu oko sebe - biti javni radnik čime bi stekao zahvalnost i poštovanje ljudi i svoje okoline.

Opširno govori o osobinama dobrih pitanja i učenikovih odgovora, zalaže se za aktivniju ulogu učenika u nastavi. Smatra vrlo poželjnim da učenici postavljaju pitanja učitelju.
Protiv je učenja napamet onog što se prethodno dobro ne razumije.

Ističe da um i srce treba zajedno obrazovati, potkrepljujući to i tvrdnjom da ništa ne može biti u srcu što prije nije bilo već u umu.

Zanimljiva je njegova pjesma “ Gombanje” u kojoj se deklarira kao pristalica fizičkog odgoja oko kojeg se vodila rasprava treba li ga uvesti kao obvezan predmet u školi ili ne.

Stjepan Ilijašević svoj smrtni prah ostavio je na zagrebačkom Mirogoju, a njegov duh utkao se u hrvatsku  povijest.

Slika: MŠ Oriovac

Slika: PŠ Slavonski Kobaš