LIKOVNA IZLOŽBA POVODOM DANA ŠKOLE

U prostoru škole, kao i svake godine, prisutna je izložba učeničkih radova. Ove godine radove sam posložila po motivu i uzrastu.

Osmaše su predstavili radovi vezani uz ekologiju: stvaranje zajedničke molitve-Molitve plemena Ute , koja, nadasve, slavi kvalitetan odnos prema prirodi. Postavljena je uz instalaciju od recikliranog najlona višestruko zaglačanog u čvršće forme koje smo formirali u stošce. Takve forme moguće je šivati i stvoriti, npr. torbu, pernicu i slično. Bit rada bila je ukazati na nužnost savjesnog odnosa prema prirodi i potrebi svakodnevnog  recikliranja.

Također su osmaši, tonski modelirajući, stvorili igrače figure drevne igre šaha. Prisutni su radovi učenika 8.a, 8.b i 8.k razreda.

S nekoliko radova  učenici 8.k prezentiraju se na način poliperspektive prema djelima Pabla Picassa.

Sedmaši su slikali temperama,  tonski modelirajući lubenice na stolu na bijelom stolnjaku. Radovi su inspirirani djelom zavičajnog slikara Vladimira Becića.

Kromatsko -akromatski kontrast ostvarili su istražujući motive  jedinstvene ponjave Brodsko- posavske županije, slikajući egede-tambure, bebe, ptice, zrcala…

Također su prisutni i radovi prema umjetničkim djelima gdje su učenici prema polovici rada, grafički modelirajući, radili drugu polovicu lica Van Gogha, Georg Seratove gospođe, Boticcelijeve Venere.  Martina Mazor je prema Ivanu Meštroviću slikala majku primjenjujući tonsku modelaciju.

Također smo u sedmom razredu proučavali i slikali i tradicionalne maske u Hrvatskoj. Prisutne  su strašne buše, medvjedi,zvončari, bebe… Dva učenika su radila isti motiv, tako da smo napravili igru  Memory. Slikalo se temperama  po promatranju.

Učenici 6.a izradili su predivne makove: okomito kružne kompozicije u prostoru.

Na galeriji  iznad blagovaone postavljeni su kaktusi, radovi petaša i šestaša , gdje se igralo ritmovima, eksperimentiralo s otiskivanjem,  primjenjivala simetrija.

Petaši su istraživali strukture ili građe u prirodi. Crtali su flomasterima: bilje, lišće, sjemenke, dijelove  građe prirodnog svijeta.

Ulaz u  dvoranu ukrasili smo kišobranima koji promoviraju toleranciju, kao i likovnim radovima sedmaša koji je slave šarenilom boja i igrama riječima o toleriranju.

Tu su i lubenice i sladoledi šestaša koji nas vode u ljetno vrijeme stvarajući  raznovrsne slikarske    površine.

U samoj su dvorani dekoraciju činila  tri velika  platna nastala na likovnoj skupini. Slikali smo  motive vezane uz Slavoniju  i uži zavičaj: Oriovac, Slavonski Kobaš.

Prva slika je Hrast, prema Vladimiru Beciću. Slika je nastala 1907.g. za slikareva boravka na djedovini. Radio ju je Ivano Barac s učiteljicom LK. Drugu sliku: Žitna polja od Kobaša  prema Oriovcu,prema  slikaru Zdravku Ćosiću,  radile su  Hana Pejić, Tea Orešković, Ivano Barac i učiteljica LK. Treća slika prikazuje motiv: Stara Slavonija ili Konji,prema hrvatsko-francuskom slikaru Slavku Kopaču. On je preko 40 godina stvarao u Francuskoj djelujući u pokretu Art brut. Slika je nadrealna. Prikazuje crvenog konja u šumi, uz druge konje, mistična bića. Slikar ju je naslikao 1949. g., a zatim ponovno kao svečani zastor osječkog HNK 1989.g., u malo promijenjenoj varijanti.

Slikali su Ivano Barac, Anja Sertić i Sara Kljaić iz 6.a s učiteljicom LK.

Kao dio scene bio je prisutan lik Nepobjedivog. Naslikale su ga učenice 5.k, članice likovne skupine  u Slavonskom Kobašu.( Lana Galinović, Ana Lužanac, Klara Krijan, Marta Prčić) . Zamislila sam ga kao oličenje vrlina koje smo slavili kroz temu Dana škole: Dobro je biti dovoljno dobar,  ilirca Stjepana Ilijaševića  čije ime nosi naša škola.

Tijekom programa od Nepobjedivog, koji zrači kao sunce, izrastao je lik koji zrači vrlinama.

U prilogu se nalaze slike s izložbe.

Priredila učiteljica LK

Alena Martinović Mileusnić

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 1. 6. 2023.